click the logo above for the official Section XI Athletic site.  Check standings, up to date schedule information and much more!

 

If there are any other questions you want answered by HSH, email them to: hsh@longislandhoops.org

Top 10 Teams (Large Schools) Section XI 2006/07 Final Rankings

  1. (1)    North Babylon (24-2, 12-0)   

  2. (3)    Commack (19-4, 12-0)    

  3. (2)    Sachem East (20-2, 12-0)

  4. (5)    Copiague (18-4, 14-0)

  5. (6)    HHH West (17-4, 10-2) 

  6. (4)    Northport (14-7, 10-2)

  7. (7)    Whitman (12-8, 8-4) 

  8. (10)  Brentwood (16-5, 9-3) 

  9. (8)    Ward Melville (14-5, 8-4)

  10. (9)    Smithtown East (14-5, 10-4) 

Top 10 Teams (Small Schools) in Section XI  2006/07 Final Rankings

 

  1.  (2)    Wyandanch (22-4, 14-0) LI Class B Champion

  2.  (3)    Harborfields (18-7, 12-2) LI A Champion

  3.  (1)    Huntington (21-1, 14-0)

  4.  (2)    Glenn (16-5, 12-2)

  5.  (6)    Kings Parks (15-5, 12-2) 

  6.  (5)    Westhampton (16-4, 11-3) 

  7.  (8)    Stony Brook (21-3, 15-0) - LI Class C Champions 

  8.  (7)    Southold (14-7, 10-4) 

  9.  (10)  SWR (11-9, 7-7) 

(10)         Islip (12-8, 8-6)

 

2007 Final All Suffolk Selections  

 

First Team 

Kelly Cavallo, Westhampton HS - Jr. 

Kristen Doherty, Sachem East HS - Fr.

Tesia Harris, HHH West HS- Sr.

Dominique Johnson, Floyd HS - Jr.

Crystal Jones, Wyandanch HS - Sr. 

Jackie McKenna, Glenn - So.

Eugeneia McPherson, No. Babylon HS - So.

Samantha Prahalis, Commack HS - Jr.

Kelly Ryan, Harborfields HS - Jr.  

Ieasia Walker, Copiague HS - So. 

 

Chanel Chisholm, No. Babylon HS - Sr. (Suffolk Player of the Year)

 

Second Team 

Lauren Caggiano, Sachem East HS - Sr.

Amanda Capone, Southold HS- Sr.

Shneeka Center, Smithtown West HS - Fr.

Jasmine Dyson, Southampton HS - Sr.

Kristyn Dunleavy, Stony Brook - Sr.

Gabrielle Gibson, Copiague HS - So.

Kerry Hicks, Huntington HS - So.

Jen Polan, Westhampton HS - Sr.

Diana Palka, Whitman HS- Sr.

Tania Williams, Ward Melville HS - Jr.   

 

Third Team

Christine Baltrusitis, Deer Park HS - Sr. 

Jamie DiChiara, Kings Park HS- Sr.

Bria Hartley, No. Babylon HS - Fr.

Melissa Luxemberg, Harborfields HS - Jr.

Christine Marra, HHH West HS - So.

Kate Morrell, Harborfields HS - Sr. 

Kiara Schiavetta, Northport HS - Sr.

Leane Urbancik, Smithtown East HS - So.

Isoken Uzamere, Brentwood HS - Sr.

Sara Vivonetto, Eastport, So. Manor HS - Sr.

 

Others receiving consideration: 

Kailene Abt, Huntington - Sr.; Samantha Breidenbach, Northport - So.; Theresa Foley - Centereach - Jr.; Lucinda Freeman - Wyandanch; Shatima Greer, C. Islip - Sr.; Ashley Hughes, Comsewogue - Sr.; Dana Kaplan, Commack - Sr.; Kayla Koch, Kings Park - Jr.; Coleen McCafferty - Mt Sinai - Jr.; Kim Von Bourgendien, Southold/Greenport HS - So,; Kelli Weisbecker, W. Islip - Sr.; Latiqua Williams, Bay Shore - Sr.; 


 

2006 Final All Suffolk Selections

First Team

Chanel Chisholm - 5'9 - Jr. - North Babylon HS

Kelly Cavallo - 6'1 - So. - Westhamtpon HS

Caila Desroches - 6'2 - Sr. - Glenn HS

Erika Forland - 5'11 - Sr. - Whitman HS 

Gabby Green - 5'10 - Sr. - No. Babylon HS 

Tesia Harris - 6'1 - Jr. - HHH West

Latasia Lee - 5'9 - Sr. - Longwood HS

Samantha Prahalis - 5'6 - So. - Commack HS

Lindsay Salt - 6'0 - Sr. - Smithtown HS

Ieasia Walker - 5'8 - Fr. - Copiague HS

 

Player of the Year: Corrine Gandolfi - 5'5 - Northport HS

 

Second Team 

Jasmine Dyson - 5'5 - Jr. - Southampton HS

Vicky Ewing - 5'10 - Sr. - Smithtown West HS

Bridget Fowler - 5'7 - Jr. - Lindenhurst HS 

Danielle Jenkins - 5'9 - Sr. Longwood HS

Dominique Johnson - 5'5 - Soph. - Floyd HS 

Crystal Jones - 5'10 - Jr. - Wyandanch HS

Eugeneia McPherson - 5'9 - Fr. - Deer Park HS

Kiera Schiavetta - 5'7 -Jr. - Northport HS

Isoken Uzamere - 6'0 - Jr. - Brentwood HS 

 

 

2007/08 All League Selections - players receiving consideration

 

League I - Class AA

Jasmine Burwell - Brentwood (Jr)

Jessica Butera - Sachem North (Sr)

Ashley Caggiano - Sachem East (Jr)

Nicole Caggiano - Sachem East (So)

Kristen Doherty - Sachem East (So)

Georgia Holland - Ward Melville (So)

Jordan Holt - Longwood (So)

Amanda Jimenez - Brentwood (Jr)   

Dominique Johnson - Floyd (Sr)

Karen Maurer - Ward Melville (Fr)

Stefanie Mignone - Sachem East (Sr)

Lizzy Novotny - Patch-Medford (Jr)

Marissa Poggio - Lindenhurst (Jr)

Kendra Rivers - Longwood (Jr)

Sarah Rizik - Sachem North (So)

Nicole Rufrano - Patch-Medford (Sr)

Ruth Vargas - Brentwood (So)

Tania Williams - Ward Melville HS (Sr) 

Krystyna Zajac - Lindenhurst (Jr)

 

League II - Class AA

Kate Barnosky - Whitman (Sr)

Samantha Breidenbach - Northport (Jr)

Samantha DelGaudio - Northport (Sr)

Liz DeMarco - Whitman (Sr)

Jasmine Ducker - Newfield (Sr)

Najachia Epps - Central Islip (Jr)

Megan Foehl - Northport (SO)

Kaitlin Keenan - West Islip (Sr)

Leah Kepping - Northport (Jr)

Katelyn Larkin - Newfield (Sr)

Alyssa Leonard - Bay Shore (So)

Kaitlin Milazzo - Commack (Sr)

Linda Pereira - Newfield (Jr)

Samantha Prahalis - Commack (Sr)

Dakota Smith - Bay Shore (Sr)

Kamala Thompson - Newfield (Fr)

Akula Williams - Central Islip

 

League III - Class AA

Kate Anello - -Smithtown East (Sr)

Stephanie Benci - West Babylon (Sr)

Alex Boyle - Smithtown East (Jr)

Kasyrah Bryant - No. Babylon (Jr)

Jasmine Campbell - Copiague (Sr)

Kerry Collins - Centereach (Sr)

Dominique Cunningham - Copiague (Sr)

Brittney D'Amato - HHH East (Sr)

Maliqua Fisher - No. Babylon (Jr)

Theresa Foley - Centereach (Sr)

Gabrielle Gibson - Copiague (Jr)

Bria Hartley - No. Babylon (So)

Brenna McKelvey - East Islip (Sr)

Eugeneia McPherson - No. Babylon (Jr)

Lindsay Minor - HHH East (Fr)

Shannon Smith - W. Babylon (Sr)

Ieasia Walker - Copiague (Jr)

 

League IV - Class AA

Michelle Buoncore - Kings Park (Sr)

Shneeka Center - Smithtown West (So)  

Sinead Cordero - Riverhead (Sr)

Sara English - Smithtown West (So)

Liz Fairman - Deer Park (Sr)

Alexis Gonzalez - Hauppauge (Jr)

Tamara Kaileh - Kings Park (Sr)

Kayla Koch - Kings Park (Sr)

Kayla Lewis - Riverhead (Sr)

Ashley Lloyd - HHH West (Jr)

Christine Marra - HHH West (Jr)

Adina Raso - Hauppauge (Sr)

Nicole Redding - Smithtown West (Sr)

Ikema Ross - Bellport (Jr)

Megan Stange - Deer Park (Sr)

Charnelle St. Laurent - HHH West (Jr)

Kaneesha Turpin - Bellport (Sr)

Jackie Zilnicki - Riverhead (Sr)

 

League V - Class A

Amanda Brisson - Eastport (So)

Michelle Caravella - Harborfields (Sr)

Jasmine DePompeo. - Sayville (Jr) 

Julie Forster - Huntington (Jr)

Kim Goidell - Harborfields (Jr)

Traci Hannel - Comsewogue (Jr)

Hope Heiselman - Pocky Point (So)

Kerry Hicks - Huntington (Jr)

Cassie Jonaitis - Rocky Point (So)

Shannon Lieb - Sayville (Jr)

Caitlin Louer - Islip (Sr)

Melissa Luxemburg - Harborfields (Sr)

Maria Marasca - Huntington (Jr)

Kelly Ryan - Harborfields (Sr)

Casey Scully - Huntington (Sr)

 

League VI - Class A

Emily Bongiorno - Miller Place (So)

Kelly Cavallo - Westhampton (Sr) 

Marie Cordaro - SWR (Sr)

Brittney Coverdale - Bayport (Sr)

Maria Feehan - Glenn (Sr)

Kate Feldman - Glenn (Jr)

Alex Franck - SWR (Jr)

Kate Kissane - Westhampton (Sr)

Brynn Littieri - Westhampton (Sr)

Coleen McCaffery - Mt Sinai (Sr)

Jackie McKenna - Glenn (Jr)

Isabelle Mahoney - SWR (Jr)

Erin Pipe - Miller Place (Jr)

Siobhan Purvis - Amityville (Jr)

Tenea Stilley - Westhampton (Sr)

Kerri Stoothoff - Bayport (Sr)

 

League VII - Class B

Jessica Bandrowski - C. Moriches (So)

Catherine Bosco - Southold (So) 

Katie Connolly - C. Moriches (Jr)

Leah Eleazer - Southampton (Jr)

Emily Ianno - Mattituck (So)

Genna Kovar - Hampton Bays (Sr)

Sami Krantz - Hampton Bays (Sr)

Jessica Little - Wyandanch (So)

Charniece McCullogh - Wyandanch (Jr)

Shanell Neal - Wyandanch (Sr)

Stephanie Pisacano - Mattituck (So)

Colleen Pisciotta - Babylon (Sr)

Imani Richardson - Southampton (Sr)

Kim Van Bourgendien - Southold (Jr)

Emily Wardell - Babylon (Jr)

Aniya Webb - Wyandanch (Jr)

 

League VIII - Class C

Gabrielle Arondell - Pierson (Jr)

Brannon Burke - Port Jefferson (Fr)

Kara Galansky - Smithtown Christian (Jr)

Alex Lanieri - Port Jefferson (Jr)

Kaitlyn McGayhey - Shelter Island (Jr)

Erin Meade - Smithtown Christian (Jr)

Jen Nabrizny - Mercy (Sr)

Karli Nunez - Mercy (So)

Katie Osiecki - Pierson (Jr)  

Tina Rando - Shelter Island (Sr)

Sadie Singer - Stony Brook (So)

Danielle Spiliotis - Stony Brook (Jr)

 

Subject to change as we become aware of players not playing this season due to injuries, moving and then as we watch the players throughout the season.